A  JAKÁ TO BYLA SLÁVA?

AKCE – představení a křest Pokladů dětství, 1.12. 2016

Učinkují:

Hana a Katka – Darodějky – zakladatelky Pokladů dětství

Jirka: moderátor

Martin: kmotr Pokladů dětství

Tři medvědi

Hosté

 

Jirka:Uvede slavnostní večer, vysvětlí, proč tady jsme. Přizve a představí Hanu a Katku.

Hana:Důvodem dnešního setkání s Vámi všemi, je, veliké díky za vaši spolupráci, podporu, názory, náměty, inspiraci. Bez toho všeho od vás by tady nebyl důvod dnes být. Bez toho všeho bychom nedotáhly Poklady dětství do konce.

Katka: VELKÉ DĚKUJEME, patří také našemu nejbližšímu okolí, našim rodinám, bez nich by nejen Poklady dětství nevznikly, ale především, bez rodiny by to celé nedávalo smysl.

Jirka: teď on line na FB děkujeme (poděkování všem, kteří se podíleli na vzniku PD)

Hana a Katka: Děkujeme

JirkaCo byl hlavní impulz k vytvoření Pokladů dětství a co to vlastně je?

Katka: Ve chvíli, kdy jsme s Hankou začaly budovat Darodějky, neměly jsme kancelář a naše první nápady vznikaly u Hanky v obýváku. Viděla jsem její vystavené věci (fotografie, sošky, kresby…) , které měly pro ni a její děti velkou hodnotu. Trochu jsem jí to záviděla, protože já jsem o tyto nenahraditelné věci díky nešťastné události přišla. Mluvily jsme často o tom, že by bylo skvělé vymyslet  výjimečný prostor pro zaznamenání a uschování dětství nejen našich dětí.

Hana: Hlavním impulzem k vytvoření PD byla osobní potřeba uschovat nashromážděné věci jako první vlásky, zoubky, botičky, hračku, výrobek, přáníčko, obrázek na jednom místě. Měla jsme je různě po poličkách, v šuplících a pořád jsem si říkala, že bych tomu měla dát nějakou hodnotnou a trvalou formu. Prvně byl jen nápad vymyslet hezkou krabici na vše. Postupně jsme pak začaly myšlenku rozvíjet a vznikly Poklady.

Jirka: Byly okamžiky, kdy jste se při přípravě neshodly? Jak to dopadlo?

Katka: Na začátku snad ani neshody žádné nebyly, měly jsme obě velmi silnou touhu naši myšlenku dotáhnout do konce. Měly jsme a máme obě stejný cíl. A navíc, i když jsme každá jiná, neuvěřitelně se doplňujeme a spoustu věcí cítíme stejně.

A když občas neshody nastaly, víme, že se díky nim dařilo věci posouvat vpřed a najít řešení.

Hana: Ptáte se, jak to dopadlo? Dnes vidíte výsledek a, i když jsme si počkaly déle, než jsme si na začátku dokázaly představit, musím říct, že jsme na něj obě stejně hrdé.

Jirka: říkáte, že jste si počkaly déle. Jak vlastně dlouho tento projekt připravujete?

Katka:  Prvotní myšlenka vznikla dva a půl roku zpět, ale intenzivněji pracujeme na krabičce Poklady dětství zhruba rok. Spoustu věcí jsme několikrát předělaly, přehodnotily, co jsme ale od začátku věděly, že chceme, aby vznikly 3 krabičky. S motivem pro kluky, s motivem pro holky a jeden neutrální motiv pro holky i pro kluky.

Jirka: Co si vlastně zákazník kupuje?

Hanka: Zákazník si kupuje obal, který má poklady každého dítěte chránit a vše co bude dál potřebovat, aby mohl Poklady tvořit. Hlavním cílem je dát svobodu pro kreativitu a prostor. Neříkáme, že se něco má nebo nemá, nebo kam a co napsat, nepředepisujeme co zaznamenat, jen dáváme lehký návod k tomu jak vše využít. Máte prostor kam psát, máte karty, na kterých můžete cokoliv sdělit nebo popřát, máte samolepky, se kterými můžete pracovat. Dostanete krabičku na první zoubky a sáček na první vlásky.

Jirka: Co bylo nejtěžší?

Katka: Doladění celkového vzhledu Pokladů dětství, které prošlo neuvěřitelným vývojem. Radily jsme se s grafiky, architekty, módními návrháři a spoustou dalších lidí. Bylo důležité zachovat nadčasovost pro další desítky let, ladily jsme studené a teplé barvy k sobě a to nebylo jednoduché. Jen výběr motivu trval několik týdnů a byly to stovky prohlédnutých dětských obrázků, než jsme řekly, že jediná cesta je nechat si motiv namalovat. A tak vznikla i myšlenka limitovaný edicí.

Hana: Nebylo těžké vymyslet produkt a jeho koncept, ale výrobně musím říct, že nás některé věci dost potrápily. Produkt se skládá z několika materiálů jako je papír, plech, textil a na všech je něco natištěné. To, co natisknete v jedné barvě na papír, nebude stejné na plechu a už vůbec ne na textilu.

Taky jsme dlouho hledaly technologii, která nám poskytne dlouholetou záruku trvanlivosti motivu na krabičce, a věřte nám, že samolepka to opravdu není. Máme ve skříni desítky nepovedených vzorků, ta cesta bylo opravdu dlouhá. Hledaly jsem něco, co vydrží desítky let, ale myslím že jsem našly to nejkvalitnější, co dnešní technologie v oblasti tisku umožňují. Podívejte se sami. VIDEO TISK?

 

Jirka: Čím jsou Poklady dětství jiné?                                                                                                                     

Hana: Především tím, že vždy vyrobíme jen jeden kus pro jedno konkrétní dítě. Natiskneme na krabičku jméno, datum a čas narození, který to byl den, váhu a míru. Všechny tyto údaje se v životě dítěte nikde dál spolu neobjeví a děti se ptají, co to bylo za den a kolik bylo hodin, když se narodily. Bylo by škoda si nevzpomenout.

Katka: a celé je to o tvoření a zaznamenání příběhu dítěte. Každé dítě je originál, tak i každá krabička bude originál. Záleží jen na vnímavosti rodičů. Vzpomínky si mnohem lépe vybavíte, když věc vidíte…

Poté jsme pokřtily krabičku s pracovním názvem Alenka a Honzík.

Pustily jsme všem přítomným video, které dává lehký návod jak PD tvořit, zaznamenávat a hlavně jak je hodnota naplněné krabičky nevyčíslitelná, osobní a nenahraditelná.

Poté co jsme všichni zamáčkli slzu, následovalo malé občerstvení a diskuze nad vystavenými krabičkami Pokladů dětství.

A co bychom to byly za Darodějky, kdybychom na odchodnou nevymyslely nějaký dárek.

Darodějky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů